مراقبه پلی به درون


حقیقت در درون ماست ، از بیرون برنمی خیزد.


خیلی وقت ها وقتی کلمه مراقبه یا مدیتیشن به گوشمون میرسه ،

فکر می کنیم که خب چه کار سختیه یا اینکه این کار اصلا خارج از حوصله هست و فقط وقت میگیره !!


اما دراین مقاله قراره متوجه بشیم که:

مراقبه چی هست؟

چطور انجامش بدیم؟

چه تاثیری روی زندگی ما داره؟

چرا باید انجام بدیم؟

و اصولی که به شدت راهنمای راهتون در مراقبه خواهد بود.

قبل از هرچیزی باید بگم که انسان به صورت ناخودآگاه، همیشه،درحال انجام دو کار هست: یکی نفس کشیدن و دیگری فکر کردن.


میدونید مشکلات انسان دقیقا از چه زمانی شروع میشه؟

مشکلات از زمانی شروع میشه که انسان تمرکزش به طور ناخودآگاه

روی افکار و احساساتشه اما آرامش انسان از زمانی شروع میشه که بتونه تمرکزش رو از روی افکار و احساسات برداره و بیاره روی دم و بازدمش،

 که این اتفاق با تمرین و تکرار زیاد ، ممکنه و اتفاق می افته.


فواید مراقبه:

*آگاهیتون نسبت به خودتون ، حقیقت و خداوند بیشتر بشه:

(زمانی که فرد مراقبه میکنه به مرور زمان از خشم، نفرت،حسادت و رفتار های منفی یا به اصطلاح از نفس اماره، رها میشه و باعث میشه درونش مثل یک نی، خالی بشه و همین باعث میشه که نور و آگاهی از سمت حقیقت در وجودش جاری بشه و خداگونه زندگی کنه به همون اندازه پاک و آگاه...)


*سلامت فیزیکی ، ذهنی و احساسی

زمانی که شما استرس دارید، سیستم عصبی خودکار سمپاتیک در وجودتون فعال میشه، این سیستم کارش اینکه هورمون کورتیزول یا هورمون استرس تولید کنه تا شما بتونید در مواقعی که احساس خطر کردید در حالت بقا قرار بگیرید و واکنش سریع به خطر نشون بدید و جونتون رو حفظ کنید اما اگر این سیستم بیش تر از چند ساعت فعال باشه و شما بیشتر از 4 الی 5 ساعت استرس داشته باشید، درگیر بیماری های ذهنی ، روحی روانی و جسمی یا خود ایمنی و روان تنی مثل انواع سرطان ها، ام اس ، بیماری  های گوارشی و حملات پنیک و .... خواهید شد، درحالی که به سادگی با شروع مراقبه و انجامش به مدت 5 هفته و روزی 10 دقیقه میتونید بیماری هایی که نام برده شده رو بدون دارو درمان کنید! جالبه؟ بله درسته، به امتحانش می ارزه!


*تصمیم گیری ها و انتخاب های درست

(تمام شکست ها و حال خراب انسان برمیگرده به یک انتخاب اشتباه، یک رابطه اشتباه ، یک انتخاب رشته اشتباه ، یک شغل اشتباه و...

وقتی ذهن پر از افکار منفی باشه و احساساتتون بخاطر خاطرات تلخ درگیر شده باشه در نتیجه بی قرار و مشوش و بی اعتماد میشید و قطعا تصمیم درستی در زندگی نمیتونید بگیرید. چرا؟ چون در چنین شرایطی،

 برنامه ریزی ندارید، برای زندگی هدف ندارید ، مسیر و اولویت ها و ارزش هاتون نامشخصه ، پس طبیعتا نادرست انتخاب می کنید و در تصمیم گیری به مشکل می خورید.

مراقبه و پاکسازی ذهن کمک شایانی به این موضوع میکنه.

برای پاکسازی ذهن ، مینی دوره شناخت ضمیر ناخودآگاه رو از طریق همین سایت، هدیه بگیرید)

چطور مراقبه کنیم؟

سه اصل هست که در زمان مراقبه باید رعایت کنین و انجام بدین:

1)حالت بدنی راحت

به صورتی که بتونین کاملا راحت وصاف بنشیند تا بتونید به راحتی نفس بکشید این نکته خیلی مهمه چون اگر مراقبه در زندگیتون تبدیل به عادت بشه و با پشت صاف انجامش ندید به مرور دچار گرفتگی در کمر و گردن خواهید شد.

2)تنفس بدون فشار

در ابتدای مراقبه ، چند نفس عمیق بکشید و بعد به حالت عادی نفس کشیدنتون که به صورت غیر ارادی انجام میشه، برگردید. 

سعی کنید از بینی نفس بکشید و در حال انجام دم ،علاوه بر اینکه سینه بالا میاد و منبسط میشه ، شکم رو هم بالا پایین ببرید اینکار به مرور زمان باعث تقویت عضلات شکم و بهبود عملکرد گوارش میشه.

3) داشتن آگاهی و توجه

در طول مراقبه،به هیچ عنوان افکار واحساساتی که دارید رو سرکوب نکنید و سعی کنید به طبیعت وجودتون ،احترام بزارید و به افکاری که دارید با آگاهی نگاه کنید و اجازه بدید عبور کنند ممکنه هر فکری به ذهنتون برسه اشکالی نداره اون فکر رو ببینید و بدون قضاوت و درگیر شدن با اون فکر ، بهش اجازه عبور بدید.


نکات مهم در مراقبه:

بهتیرن نتیجه رو از مراقبه زمانی میگیرید که روزی یک تا دوبار انجامش بدید و مدت انجام مراقبه هم بین 10 تا 20 دقیقه باشه و حداقل 5 هفته ادامه بدید.


در مقالات بعدی روش های مقدماتی و پیشرفته مراقبه رو براتون خواهم نوشت یا میتونید به صفحه اینستاگرام ما با همین آدرس

 سر بزنید: 

https://www.instagram.com/perinpaac/